Stopy evropských zvířat. Určujeme a interpretujeme stopy a pobytové znaky

Norek evropský už v přírodě takřka vyhynul. Ve kterých zemích dosud přežívá jeho původní populace, případně kde se vyskytuje populace repatriovaná – tedy znovu vysazená? 

Encyklopedii Joschi Grolmse „Stopy evropských zvířat“ z produkce Nakladatelství KAZDA můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku.

Své odpovědi posílejte na adresu planetarium@rozhlas.cz. Nezapomeňte přitom uvést své plné jméno a poštovní adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Máte na to čas do neděle 31. prosince. Hodně štěstí!

Správná odpověď na minulou otázku

Nejstarší naučná stezka Jizerských hor byla založena začátkem 70. let. Vede od jednoho známého vrchu k neméně známému rašeliništi. Odkud a kam stezka vede a co zajímavého je na její trase k vidění?

Stezka byla zbudována dobrovolnými ochránci přírody z Jablonce nad Nisou v roce 1970 (podle některých zdrojů o rok později) a vedla ve své původní podobě po trase Bukovec-Jizerka-Rašeliniště Jizerky. K vidění je na ní Pralouka, bohatá na horskou květenu, starý čedičový lom na Bukovci i známá osada Jizerka – centrum Jizerské oblasti tmavé oblohy, kde se v budově Staré školy nachází expozice o minulosti a současnosti Jizerských hor. Zlatým hřebem celé trasy je pochopitelně Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky, kterou si můžete prohlížet z dřevěných lávek a vyhlídek. Stezka původně měřila jen 6 kilometrů. V letech 2008-2009 však byla zrekonstruována a od Bukovce prodloužena na polské území. Dostala název Tři iseriny a v celé nové délce měří 12 kilometrů. Přes osadu Orle se po ní dostanete až k chatce Gorzystów v zaniklé obci Velká Jizera.

Knižní rozhovor Aleše Palána s Miloslavem Nevrlým „Náčelník“ z produkce Nakladatelství KAZDA od nás za svou odpověď dostane pan Richard Wenzel z Prahy-Čakovic. Gratulujeme!

kniha, čtenář, knihy, literatura

O soutěži

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.

Úplná pravidla soutěže magazínu Planetárium

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.