Stavba Schwarzenberské hrobky trvala dva a půl roku. Každá z rakví skrývá zajímavý příběh
V anglickém parku při jihovýchodní straně rybníka Svět nedaleko Třeboně dal Jan Adolf II. Schwarzenberg se svou manželkou kněžnou Eleonorou vystavět velkolepou dvoupodlažní rodovou hrobku v novogotickém slohu.
Protože hrobka stojí na problematickém podloží, nejprve bylo třeba vybudovat pod úrovní terénu složitý odvodňovací systém. Na stavbě, která trvala dva a půl roku, přiložili ruku k dílu řemeslníci z celých jižních Čech.
V hrobce našlo poslední odpočinek šestadvacet členů rodu. Jejich nabalzamovaná těla spočívají ve dvouplášťových rakvích. Mezi nimi i kněžna Eleonora, která zemřela v roce 1873 a otevření hrobky se už nedočkala.
Každá z rakví skrývá zajímavý příběh. Ten nejpozoruhodnější se týká malé rakvičky, ve které spočinul nejmladší syn kněžny Eleonory, který prý ve dvou letech vypadl chůvě z kočárku a na zranění hlavy zemřel.
Kaple Božského Vykupitele s oltářem z bílého mramoru, pískovce a alabastrové sádry je dnes díky své vynikající akustice místem konání koncertů i dalších kulturních akcí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.