Hrad Bouzov ukrytý mezi kopci si po staletí střeží svá tajemství, mezi nimi i bílou paní. Vypráví se, že její přízrak vystupuje z obrazu a prochází se hradními chodbami
Hrad, který je dnes národní kulturní památkou, byl založen na přelomu 13. a 14. století. Prvním známým majitelem byl Búz z Búzova.
Bezmála století byl hrad v držení pánů z Kunštátu a jedna z verzí praví, že se zde narodil pozdější český král Jiří z Poděbrad. Panství s hradem střídavě vlastnili příslušníci českých a moravských rodů, pak je koupil Řád německých rytířů.
Dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči hrad získal po rozsáhlé přestavbě na přelomu 19. a 20. století. Od roku 1945 je majetkem státu.
Hradní sídlo ukryté mezi kopci nedaleko Olomouce si po staletí střeží svá tajemství a mezi nimi i bílou paní. Vypráví se, že tu přízrak vystupuje z obrazu, prochází se po nocích či za šera hradními chodbami a komnatami, otvírá masivní dveře nebo hraje na piano.
Díky starobylému kouzlu hrad vyhledávají nejen turisté, ale také čeští i zahraniční filmaři. Točily se zde například pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Rumplcimprcampr nebo třeba Mladý Indiana Jones.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.