Stárnutí společnosti a jaké výzvy čekají na sociální služby
Podle statistiků bude do půlky 21. století třetina společnosti starší 65 let. Se stárnutím populace souvisí i otázky týkající se zdravotnických a sociálních služeb. Právě o nich si povídáme s Tomášem Černickým ze společnosti Senecura Senior Centrum, která má jedno ze svých seniorských pobytových zařízení v Terezíně.
Poslední demografické studie jednoznačně ukazují, že se lidé dožívají čím dál vyššího věku, a to zejména díky vyspělé zdravotní péči. Bohužel se ne vždy jde vysoký věk ruku v ruce s fyzickou a psychickou kondicí. Tak vzniká prostor pro poskytování pobytových sociálních služeb.
Základem je komunikace se staršími příbuznými
„Měli bychom si všímat případných odlišností od standardního předcházejícího života. Vhodné je společně navštívit praktického lékaře příbuzného. Lékař může seniorovi dát tzv. mini mental test, kde se na základě přesně cílených otázek dá vyhodnotit, v jaké kondici je z hlediska například paměti. Další možnost je odborné vyšetření u ambulantního specialisty,“ radí Černický.
Časté problémy jsou s krátkodobou pamětí. Jedním z příznaků takových potíží je dezorientace v čase a místě. Dotyčný si není schopen vybavit, jaký je den, roční období, kolik je hodin nebo nedokáže přesně definovat, kde se nachází a podobně.
„Někdy si takoví lidé nedokážou vzpomenout právě na situace, které se udály v blízké minulosti – jestli si ráno vzali léky, jestli snídali a co vůbec jedli,” popisuje příznaky Alzheimerovy choroby a demence Černický.
Lidí v sociálních službách je málo
V českém sociálním systému se poměrně dobře rozvíjí ambulantní sociální služby a terénní sociální služby
„Bohužel ale není dost lidí, kteří jsou ochotni v těchto službách pracovat. Některá pobytová zařízení například poskytují denní stacionáře, lidé také mohou využít práce dobrovolníků. Ti sice neposkytují odbornou pomoc, ale alespoň můžou zařídit sociální kontakt pro seniory ve vlastních domovech,“ dodává Tomáš Černický ze společnosti Senecura Senior Centrum.
Je vždy vhodné nechávat seniory doma, když to tak chtějí? Jak se Česká republika připravuje na nedostatek lůžek v pobytových zařízení? A kdy mohou privátní poskytovatelé lůžek nabídnout své služby zdarma? To a mnohem více se dozvíte ve výše přiloženém audiozáznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.