Slavnostní večeře

30. listopad 2012

A zase tu máme dotaz mladé manažerky. Píše nám Radka Dvořáková ze středních Čech: „Šéf mi dal na starosti uspořádání slavnostní večeře s generálním ředitelem firmy, který přijede z Moravy. Chci se zeptat, jak má ta recepce probíhat a hlavně, jakou roli tam hraje host?“.

Milan Knotek, znalec etikety: „V první řadě je třeba říci, že to nebude recepce, ale banket. Recepce není tak formální, lidé při ní většinou stojí u stolků, je spojena často s rautem a volnou zábavou. Banket je úplně o něčem jiném, musíme při něm počítat s tím, že se třeba dvě nebo tři hodiny nehneme od stolu, stolujeme vybraným způsobem v nóbl společnosti a tváříme se vážně.“

Alena Perková, moderátorka: „Paní Radka se ptá, jak to má probíhat…“

Milan Knotek, znalec etikety: „Je toho hodně a nám by asi nestačil čas, takže stručně – v přísálí bychom měli nabízet tzv. welcome drink, zasedací pořádek bude na jména a každý z hostů by měl dostat kartičku s označením místa, kde sedí, aby nebloudil. Oblečení je velmi formální, muži tmavý oblek, ženy decentní šaty nebo kostým. Pokud přijdeme ke stolu a neznáme ty, kteří budou sedět v naší blízkosti, nejprve se seznámíme, můžeme jim dát i svou vizitku…“

Alena Perková, moderátorka: „No a jak je to s tím hostem?“

Milan Knotek, znalec etikety: „Hostitel a host přicházejí ke stolu až jako poslední a jako první se posadí. Potom si sednou dámy, muži až naposled. Banket obvykle začíná přípitkem po krátké řeči hostitele, po přípitku by měl host poděkovat za vstřícné přijetí. Potom jíme, zdvořilostně konverzujeme s okolím, od stolu neodcházíme. Banket končí tím, že host a hostitel vstanou, v předsálí může být potom ještě servírovaná káva a tam si můžeme třeba konečně zakouřit.“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio