Slavná historie: HUSCH aneb Hračky „made in Litvínov“
Přestože to málo kdo ví, sídlila kdysi v Litvínově slavná továrna na hračky. Před válkou tu své zboží vyráběl největší český výrobce plechových hraček – firma HUSCH.
Hračky této značky jsou dnes ceněným sběratelským artiklem, svého času ale bavily děti po celém světě. Dokonce v roce 1907 na světové výstavě v americkém San Diegu vyhrála jedna z litvínovských hraček hlavní cenu.
„Vůbec jsem netušila, že jsme tu něco takového měli. A myslím, že nejsem sama,“ říká Dáša Wohanková z litvínovského městského úřadu a na fotografii v jedné z výstavních vitrín ukazuje historickou budovu továrny, kterou v 60. letech nahradily paneláky.
Hračky se v Litvínově vyráběly už od roku 1864. Na tuhle tradici pak začátkem 20. století navázali bratři Hellerové a s nimi Ernst Schiller. Spojení jmen Heller und Schiller se stalo základem pro značku HUSCH.
Plechové mechanické hračky se v Litvínově vyráběly do roku 1938. Ve válečných letech pod německou správou došlo k přechodu od hraček k vojenskému materiálu a po válce už výroba v Litvínově obnovena nebyla.
„Největší zájem je o to, co se hýbe,“ říká průvodkyně, která se díky hračkové výstavě rozhodně nenudí. Zájem lidí je obrovský. „každému pustíme všechny vláčky, které tu máme. Musí se s nimi ale opatrně. Před zatáčkou přibrzdit. Prostě hezky s citem,“ říká a vypouští na trať nejstarší lokomotivu jezdící na původních kolejích. Obojí vyrobené ještě před nucenou spoluprací s německými továrnami.
„Vyráběly se tu i modely ponorek. Tu ale jedinou na výstavě nemáme,“ konstatuje Wohanková a upozorňuje na exponáty věnované holčičkám. Pro ty firmy HUSCH vyráběla modely kuchyňských kamen a nádobí.
Hračky na výstavu, která v litvínovském zámku potrvá až od konce roku 2017, zapůjčili sběratelé Michal Widenský a Mirovslav Smaha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka