Skutečně potřebují naši pomoc? Odborníci varují před zbytečnými pokusy o záchranu zdravých mláďat!

16. říjen 2014

Každý podzim se do záchranných stanic na severu Čech dostávají ježci, většinou zbytečně. I když možná vypadají malí a bezbranní, rozhodně nepotřebují zachránit!

Stanice pro handicapované živočichy Podkrušnohorského zooparku přijala od začátku září 16 ježků. Téměř ve všech případech byli zbytečně odebráni z volné přírody.

Dospělý ježek najde na podzim v přírodě dost potravy a s příchodem prvních listopadových mrazů už bude mít vytvořené tukové zásoby na přežití zimy. Stejně tak většina mláďat do zimy výrazně zesílí.

Lidskou péči potřebují pouze zranění nebo nemocní jedinci a osiřelá mláďata, ke kterým se matka nevrací.

Proto byste se měli přesvědčit, zda mládě opravdu potřebuje vaši pomoc, než ho zbytečně odeberete z přírody.

Podrobné informace o tom, jak poznat, že zvíře potřebuje pomoc, najdete na webových stránkách zooparku pod odkazem „Skutečně potřebují naší pomoc?“.

autor: Lenka Šipošová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...