Skiareály na německé straně Krušných hor s obavou vyhlížejí zimní sezonu. Význam bramborové natě

11. listopad 2022

Tradiční Archivní návraty vám tentokrát nabídnou přednášku z roku 1941 o významu a mnohostranném využití bramborové natě. Toto téma samozřejmě souvisí s válečným nedostatkem a nutností šetřit.

Další příspěvek připravil Matthias Wetzel z naší partnerské stanice MDR. Vydal se do Krušnohoří, do tamních lyžařských areálů, které s obavami a nejistotou očekávají další zimní sezonu. V minulých dvou letech provoz narušila protiepidemická opatření, nyní je to energetická krize.

Ve výročí týdne si povídáme o Eugenovi Ledebur-Wicheln. Meziválečném nacionalistickém politikovi, který byl dědečkem již zesnulé lichtenštejnské kněžny Marie Aglaé, manželky vládnoucího lichtenštejnského knížete Jana Adama II.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.