Se Štěpánem Javůrkem o jeho oceněné knize Sudetský dům II. Bautzen a kultura Lužických Srbů

29. březen 2024

Na začátku roku získal český spisovatel Štěpán Javůrek cenu Sudetoněmeckého krajanského sdružení za knihu Sudetský dům II. Jde o jeho už třetí knihu na téma pohraničí, německá menšina a její odsun.

Kolega Richard Šulko se za Štěpánem Javůrkem vypravil s mikrofonem, aby se ho zeptal na motivaci jeho tvorby. Dozvěděl se, že spisovatele inspiroval sám kraj, kde žije, tedy západní Krušnohoří.

Dalším tématem je starobylé město Bautzen, které leží v Sasku v historické zemi Lužice, v trojúhelníku mezi českou a polskou hranicí. Návštěvníky sem láká starobylá architektura nebo kultura Lužických Srbů – jejím asi nejznámějším projevem je procesí velikonočních jezdců na neděli Vzkříšení. Povídali jsme si o tom s Jensem-Michaelem Bierkem z budyšínské turistické informační kanceláře.

Na závěr si ještě jednou připomeneme seminář věnovaný sudetoněmeckým nářečím, který se na začátku března konal v Bad Kissingenu.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.