Šikanou na pracovišti je i nepovedený žert, který dovedl kolegu k sebevraždě

20. listopad 2017

Šikanu není úplně snadné rozpoznat. Nejznámější je šikana ze strany nadřízeného k podřízenému, kdy nadřízený hledá způsoby jak pracovníka poškodit – křičí na něj, neustále hledá chyby, neproplácí peníze na přesčasy apod. Existuje ale i šikana nadřízeného ze strany podřízených, nebo šikana mezi spolupracovníky.

Tzv. stuffing je šikana ze strany podřízených směrem k nadřízenému. „Tento případ jsme také už řešili,“ vypráví Mgr. Michaela Švejdová z poradny proti šikaně a pokračuje: „Na velmi schopnou manažerku se podřízení domluvili – odmítali plnit jakékoliv úkoly, nechodili na porady, bojkotovali veškerá její nařízení, věšeli si fotku staré šéfové na zeď. Po zmapování pracovního prostředí, a po přednášce na téma šikana, zaměstnanci pochopili, co vlastně provádějí. Manažerka skončila na práškách na nervy, ale své místo ve firmě ustála.“


Parametry šikany získáme z deníku, kam si zapisujeme své postřehy – jak se podle nás šikana děje, jak často, jak dlouho apod. Bezplatné poradenství získáte na webu sikanavpraci.cz

„Oběti šikany poradíme, jak si poradit s útoky,“ říká Mgr. Michaela Švejdová a dodává: „Oběť se může nejdříve zkusit bránit sama, když si to s mobberem (člověk, který šikanuje) vyříká. Pokud to nepomůže, sami kontaktujeme firmu a vyjednáváme s nadřízeným člověka, který šikanuje. Mohou velmi pomoci i odbory.“

V rozhovoru Evy Bucharové s Michaelou Švejdovou uslyšíte i o tzv. mobbingu – šikaně mezi kolegy, kdy si na služební cestě udělala partička chlapů legraci, dali do kufru kolegy dámské kalhotky, manželka je doma našla, požádala o rozvod a muž spáchal sebevraždu.

Spustit audio