Seminář o česko-saské historii i současnosti se konal v Praze. Hokejový obránce Wolfgang Dorasil
Krušné hory a Lužice jsou regiony, které spojuje bohatá sasko-česká historie i současnost. Zároveň se jedná o regiony, které jsou i přes své kulturní bohatství a dědictví často opomíjeny.
Proč tomu tak je a co s tím lze společným sasko-českým úsilím udělat? Takové bylo téma panelové diskuse, která se konala 20. února v Saské kontaktní kanceláři U Lužického semináře v Praze. Na akci se byli podívat i Sousedé. V nich si můžete poslechnout také o společném protestu českých a německých zemědělců na hraničním přechodu Raitzenhaim.
V závěrečném výročí týdne si připomínáme slavného předválečného hokejistu Wolfganga Dorasila, který se narodil 7. března 1903 v Opavě v zámožné rodině.
Mezi lety 1927 až 1932 nastupoval za československý národní tým. Hrál za něj 38krát a do dějin československého hokeje se zapsal brankou, kterou na mistrovství Evropy ve finálovém zápase vstřelil Polákům. Dorasil tak rozhodl tak o vítězství československého týmu.
Ve své době platil za nejlepšího evropského ofenzivního obránce. Proto dokonce nastoupil do týmu Evropy, který v Paříži sehrál zápas s celkem Kanady. Wolfgang Dorasil zemřel v roce 1964 v Berlíně. Podle svého přání byl pohřben v rodné Opavě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.