Se Štěpánem Kučerou o knížce Gablonz/Jablonec. V Česku začala platit nejvyšší úroveň ochrany pro německý jazyk
Gablonz/Jablonec – to je název knihy novináře a spisovatele Štěpána Kučery. Pojednává o 20. století v Jablonci. V průběhu století se v tomto městě změnili obyvatelé, jazyk a zvyky, průmysl i vztah k okolním lesům.
Kniha vychází jak z archivních pramenů, tak z novin. Ukázky jsou doplněny o autorovy postřehy a komentáře. Se Štěpánem Kučerou jsme si povídali v našem magazínu.
Od 28. února letošního roku platí v České republice nejvyšší úroveň ochrany pro německý jazyk. Česká republika totiž po několika letech závazků přijala příslušnou část Evropské charty regionálních nebo menšinových jazyků, která u nás platí už od roku 2007.
Co to všechno vlastně znamená, jsme se ptali prezidenta Shromáždění německých spolků v České republice Martina Dzingela v rozhovoru, který opakujeme v letní repríze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.