Se spisovatelem Ralfem Paschem nejen o knížce Dědicové vyhnání
V říjnu 2022 vyšlo v nakladatelství Mitteldeutscher Verlag druhé přepracované vydání knihy Dědicové vyhnání od Ralfa Pasche.
Knížka má podtitul Sudetští Němci a Češi dnes – její autor zabývá tím, jak se odsun odráží na třetí generaci Němců, kteří byli po válce vysídleni z Čech a také na potomcích těch, kteří mohli ve své vlasti zůstat.
Ralf Pasch se narodil v roce 1967 v Durynsku, v někdejší NDR, působí jako novinář a žije a pracuje v Berlíně. Kromě německo-českých témat píše o životě Židů v Německu, Česku a Rakousku. Spolu s Německým kulturním fórem pro východní Evropu v Postupimi se mimo jiné podílel na putovní výstavě „Schalkovi – středoevropská rodina.
K těmto tématům Ralfa Pasche inspirovala vlastní rodina – sám je totiž potomkem německých vyhnanců z Čech. Vnímá tedy, že se tyto další generace, přesto že se cítí doma v Německu, snaží se svým dědictvím vyrovnat. A právě o tom píše jeho kniha Dědicové vyhnání.
Ralf Pasche vyzpovídal 15 vnoučat z Německa, České republiky a Rakouska. V jeho knížce je zachyceno nejen jejich vyprávění, ale také například vývoj krajanských organizací v Německu a Rakousku a menšinových spolků v českých zemích.
Více si poslechněte v posledním vydání magazínu Sousedé v roce 2023.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka