S Thomasem Sautnerem o jeho románu Dívka na hranici. Medailonek literáta Franze Hedrich
Jako obvykle i letos v létě vám v některých letních vydáních Sousedů přinášíme reprízy zajímavých rozhovorů z uplynulého roku. Dnes to bude interview s rakouským spisovatelem Thomasem Sautnerem, autorem románu Das Mädchen an der Grenz.
Děj knihy se odehrává na rakousko-československé hranici před a kolem roku 1989, kde žije hlavní hrdinka, dcera rakouského pohraničníka.
Jak Thomas Sautner prozradil, on sám se narodil v Gmündu, na rakousko-československé hranici, v době, kdy zde procházela železná opona. Jako dítě slýchal vrtulníky československé armády a štěkot psů československých pohraničníků pronásledujících uprchlíky, kteří chtěli překročit hranice.
Pamatuje si na atmosféru strachu a zvláštní pocit, že tak blízko od demokracie je diktatura. Nejen o tom mluví v našem pořadu.
Druhá část patří výročí týdne, které připomíná literáta Franze Hedricha, rodáka z Písecka. Do dějin vstoupil jednak jako poslanec frankfurtského sněmu v roce 1948, jednak jako muž, který se tajně podílel na románech ve 2. polovině 19. století velmi známého spisovatele Alfreda von Meissner.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka