S novým šéfredaktorem LandesEcho o jeho plánech. O životě mezi dvěma národy s Katharinou Dirringlovou

25. srpen 2023

Tentokrát se věnujeme hlavnímu tištěnému médiu pro německou menšinu v České republice – měsíčníku LandesEcho, který vydává Shromáždění německých spolků v České republice.

Od 1. července má LandesEcho nového šéfredaktora, je jím Maximilian Schmidt. Proto jsme si ho pozvali k mikrofonu.

V letní repríze si připomeneme povídání s Katharinou Dirringlovou, která pochází z česko-bavorské rodiny. Budeme si s ní povídat o tom, co znamená a co přináší život rozkročený mezi dvěma národy, dvěma kulturami a jazyky. Co je jiné a je naopak společné.

Závěrečné výročí týdne věnujeme významnému evropskému režisérovi Georgu Wilhelmovi Pabstovi, který se narodil 25. srpna 1885 v Roudnici nad Labem.

Do dějin světové kinematografie se zapsal například snímkem Die freudlose Gasse/Ulička, kde není radosti v hlavní roli s Gretou Garbo. A především dobrodružným filmem z prostředí velehor Bílé peklo/Die weiße Hölle vom Piz Palü z roku 1929 s budoucí propagandistickou režisérkou Leni Riefenstahlovou v hlavní roli.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.