S německou spisovatelkou o českém skladateli v americkém městě

19. leden 2024

Barbara Ortwein byla učitelkou na plný úvazek na střední škole ve Winterbergu, po odchodu do důchodu ale ale přestěhovala do Prahy. Tam vedla studentské výměnné programy v USA.

Ve státě Texas se inspirovala k napsání historických románů o emigraci Němců do Ameriky ve druhé polovině 19. století. Svůj poslední román Léto 1893 ve Spillville věnovala pobytu Antonína Dvořáka v tomto městě.

V dalším příspěvku se vydáme do saského pohraničního města Olbernhau, kde nově zavádějí poplatek pro návštěvníky města. Turisté za to získají některé výhody.

Ve výročí týdne si pak připomeneme grafika Otto Möhwalda, jednoho z nejvýznamnějších sasko-anhaltských výtvarníků, který se narodil 19. ledna 1933 na Labské ve Špindlerově Mlýně.

Na úplný závěr přidáváme ještě pozvánku. V prosinci byla v historické budově Národního muzea v Praze slavnostně zahájena výstava Baroko v Bavorsku a Čechách. Návštěvníci na ní mohou spatřit nejvzácnější umělecké skvosty baroka ze 17. a 18. století české a bavorské provenience. Jde o více než 200 evropsky mimořádných sbírkových předmětů z oblasti malířství, sochařství, architektury, hudby, divadla či vědy. Navštívit ji můžete až do 8. května.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.