S fyzioterapeutkou Barborou Kinclovou o artróze

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Artróza - deformity kloubů na prstech (Heberdenovy uzly)

Artróza je bolestivé degenerativní onemocnění kloubů, které vzniká z různých příčin. Nejen o nich jsme se bavili s fyzioterapeutkou Barborou Kinclovou.

Mezi nejčastější příčiny artrózy patří opotřebení věkem či nadměrnou zátěží. Vliv mají i genetické předpoklady. Tím, že se chrupavka „ošoupe“, přestává být hladká a v kloubu místo hladkého klouzání dře.

Předcházet jí můžeme udržováním zdravé váhy a správnými pohybovými návyky. Důležité je klouby nepřetěžovat. Artróza se nejčastěji objevuje u velkých nosných kloubů, jako jsou kyčle nebo kolena, ale vyskytnout se může i na jiných místech. Pokud už kloub např. při práci musíme více zatěžovat, je vhodné provádět kompenzační cvičení.

Artróza je často doprovázena bolestivými záněty kloubů, samotná degenerace totiž v počátečních stádiích nebolí. Vznikne-li zánět, dodržujte klidový režim, kloub šetřete, aby se zahojil, a změňte pohybové návyky.

Poslechněte si audiozáznam celého rozhovoru a dozvíte se víc…