S Eugenií Trützschler o národnostních menšinách. Hans Hauska – od Stalina k Hitlerovi
Eugenie Trützschler je německo-česká politoložka, učitelka a spisovatelka. Působila v bavorském školství, nebo v durynské státní správě.
Těžištěm její práce jsou ústavní otázky související s rozšiřováním EU na východ a záležitosti týkající se evropských národnostních menšin. V durynské státní službě se podílela na návrhu Lisabonské smlouvy, kapitole o ochraně národnostních menšin.
Nedávno Eugenie Trützschler navštívila Prahu, tak jsme ji při té příležitosti požádala o rozhovor. Řeč byla především o národnostních menšinách.
V závěrečném výročí týdne si připomínáme hudebního skladatele Hanse Hausku – muzikanta, divadelníka, hudebního skladatele autora řady revolučních písní a zapáleného komunistu.
Ve 30. letech pobýval v Sovětském svazu, kde se stal jednou z obětí Stalinova Velkého teroru a po vykonstruovaném procesu skončil v gulagu. V roce 1938 byl předán do Německa, kde byl okamžitě převezen do věznice.
O svých zážitcích z bolševického a nacistického věznění napsal knihu, která vyšla až v roce 2003 pod názvem Von Stalin zu Hitler.
Po válce několik let usiloval o rehabilitaci od sovětského režimu za věznění v gulagu. Rehabilitace se dočkal až v roce 1958, kdy se také odstěhoval do NDR. O čtyři roky později si vymohl i drobné finanční odškodnění. V roce 1965 zemřel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.