Rozvádějícím se rodinám s dětmi nabízí pomoc mostecká diakonie

10. září 2021
Informace ze severu Čech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rodina, hádka (ilustrační foto)

Děti nemusí být ohrožené jen psychickým nebo fyzickým násilím. Podle odborníků se jich může dotknout třeba chudoba, nebo spory při rozchodu rodičů. Diakonie v Mostě jim proto nabízí novou službu, tzv. rodinnou mediaci.

„Je to služba, která se nabízí rodičům v situaci, kdy se rodina rozchází. Scházejí se u nás zejména rodiče za účasti nestranného prostředníka jako mediátora. Domníváme se, že je hodně důležité znovu nastavit nové fungování rodiny,“ popisuje Marie Jarolímová, která rodinnou mediaci v mostecké diakonii provádí.

S rozchodem rodičů jsou totiž často spojené různé křivdy, hádky a nesrovnalosti, a i když rodiče říkají, že na prvním místě jsou děti, tak na těch se to hodně odráží.

„Rodiče třeba, i když deklarují, že se chtějí domluvit, tak se ve skutečnosti domluvit nechtějí, a je třeba pro ně i důležité zranit toho druhého,“ vysvětluje Jarolímová.

Rozvod děti často silně poznamená

A jak se může stres při rozvodu rodičů u dítěte projevit? „Děti jsou ve škole nesoustředěné, mají problémy v komunikaci, odrážéí se to i v jejich volnočasových aktivitách,“ shrnuje mediátorka.

Pochopit novou situaci je těžké pro děti i dospělé. Rodiče by si ale podle Marie Jarolímové měli uvědomit, že i když spolu nežijí, rodiči zůstávají.

„Rodina zůstává, jen mění svou podobu – rodiče jsou stále rodiči, děti jsou dětmi a všichni se musí naučit znovu fungovat tak, aby to bylo ve prospěch všech,“ dodává Jarolímová.

Tzv. rodinné mediace poskytuje mostecká Diakonie zdarma.

Další pomocí ohroženým dětem na Mostecku budou i informační plakáty. Umístěné budou ve školách, ve zdravotnických zařízeních, ale i na jiných veřejných místech. Kromě informací, jak ohrožené dítě rozpoznat, najdou zájemci na letáku také kontakty na všechny, kteří mohou ohroženým dětem pomoci – tedy na neziskové organizace, lékaře nebo psychology v konkrétní lokalitě.

Martina Koplová z České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání popisuje, čím kromě násilí, může být dítě ohrožené: „Může jít jenom o to, že maminka třeba neví, jak se připravovat s dítkem do školy, protože ona sama to nezažila. Dítě pak třeba v té škole trpí, může být i terčem šikany. Může jít také o to, že maminka nemá peníze na jídlo a neví, jaké zdroje pomoci existují a tak podobně,“ vypočítává Koplová.

Informativní letáky se v Mostě objeví už letos na podzim.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související