Rozhovor z rozhlasového archivu: vyprávění Františka Kubky

14. květen 2021

Tentokrát se Sousedé opět vydali do rozhlasového archivu. Nalezli tam vyprávění spisovatele, novináře, germanisty a překladatele Františka Kubky, které v roce 1962 poskytl rakouské sekci zahraničního vysílání Československého rozhlasu.

František Kubka se narodil v Praze v roce 1894. V meziválečném období pracoval jako redaktor v listu Prager Presse a patřil k tzv. Pátečníkům. Skupině intelektuálů kolem Karla Čapka.

Z jeho knih možná budete znát Palečkův úsměv i pláč, nebo Karlštejnské vigilie, které se staly předlohou pro filmy Alena a Slasti otce vlasti. Na závěr pořadu si můžete poslechnout, co je to včelařská sanitka.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...