Rozhovor z rozhlasového archivu: vyprávění Františka Kubky

14. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikrofon retro
0:00
/
0:00

Tentokrát se Sousedé opět vydali do rozhlasového archivu. Nalezli tam vyprávění spisovatele, novináře, germanisty a překladatele Františka Kubky, které v roce 1962 poskytl rakouské sekci zahraničního vysílání Československého rozhlasu.

František Kubka se narodil v Praze v roce 1894. V meziválečném období pracoval jako redaktor v listu Prager Presse a patřil k tzv. Pátečníkům. Skupině intelektuálů kolem Karla Čapka.

Z jeho knih možná budete znát Palečkův úsměv i pláč, nebo Karlštejnské vigilie, které se staly předlohou pro filmy Alena a Slasti otce vlasti. Na závěr pořadu si můžete poslechnout, co je to včelařská sanitka.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová