Rodiče mohou registrovat k očkování proti covidu děti od 5 do 12 let. O vakcinaci v Ústeckém kraji se mají postarat dětští lékaři

13. prosinec 2021 14:29

12. prosince večer se otevřela registrace do systému k očkování dětí od 5 do 12 let. Souběžně s tím by měly dorazit vakcíny proti covidu. Dostanou je i vybraná očkovací centra. V Ústeckém kraje se ale počítá s tím, že očkovat mladší děti budou jen pediatři.

Krajský koordinátor očkování Petr Severa toto rozhodnutí zdůvodňuje tím, že právě praktičtí lékaři pro děti a dorost nejlépe vědí, jak u svých pacientů očkování proti covidu načasovat – například v souladu s očkovacím kalendářem, ve kterém je naplánované třeba očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Roli prý hraje i to, že malé děti své lékaře a prostředí jejich ordinací znají a bude to tak pro ně méně stresující.

Hejtmanství teď chce dát dohromady seznam lékařů, kteří budou děti očkovat, podobně jako už to udělalo u běžných praktických lékařů.

Sto dávek vakcíny pro děti bude mít k dispozici pro výjimečné případy společnost Krajská zdravotní.

Podle místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a ústecké lékařky Jany Kulhánkové se do očkování proti koronaviru určitě nezapojí všichni dětští lékaři. Jednak proto, že pediatři teď u svých malých pacientů řeší hlavně aktuální nákazy, karantény a izolace a řada z nich na víc nemá kapacitu.

Dalším důvodem je skutečnost, že je možné objednat minimálně 25 dávek vakcíny a v některých ordinacích se bojí, že pro ni nebudou mít dostatek zájemců. Vakcína je totiž naředěná speciálně pro mladší děti a lékaři ji tak nemohou aplikovat nikomu jinému.

Spustit audio

Související