Od 1. března platí zákaz vstupu do hnízdišť vzácných ptáků v Českém Švýcarsku i Labských pískovcích
Strážci národního parku České Švýcarsko už v terénu rozmísťují značky zákazu vstupu v národním parku a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Od 1. března budou pro návštěvníky nepřístupná místa, kde hnízdí vzácní a ohrožení ptáci. Správa parku i s pomocí horolezců a dobrovolných strážců bude několik měsíců dohlížet na to, aby měli ptáci klid na zahnízdění a vyvedení mladých.
Jak v Labských pískovcích, tak v Českém Švýcarsku už mají sokoli stěhovaví v tuto dobu vyhlédnutá místa, kde se pro letošek usadí a vyvedou mladé. Podle mluvčího parku Tomáše Salova už dokonce nastal čas páření, takže je možné na obloze vidět jejich akrobatické zásnubní lety.
Na čápy černé, další druh ohroženého ptáka, jehož hnízdiště budou od 1. března opatřená značkou zákaz vstupu, se podle Salova ještě čeká.
Třetím druhem, kvůli kterému správa parku zakazuje vstup do určitých oblastí, je výr velký, naše největší sova.
Zákaz vstupu do hnízdišť sokolů platí do konce června, u dalších dvou druhů ještě o měsíc déle.
V národním parku České Švýcarsko se jedná, podle mluvčího správy parku Tomáše Salova, vedle dvou klidových území, kde je možné se pohybovat jen po vyznačených cestách, o 16 dalších míst.
V chráněné krajinné oblasti Labské pískovce jde pak o devět lokalit – třeba národní přírodní rezervace Kaňon Labe nebo Tiské stěny.
Čáp černý z Českého Švýcarska byl spatřen v Senegalu
Zákazy vstupu do hnízdišť vzácných ptáků se v minulých letech osvědčily. Třeba loni se celkově vylíhlo na chráněném území 20 mláďat sokola, tedy o dvě víc než předloni. Některá z nich se podařilo okroužkovat.
Malých čápat se vylíhlo a podařilo opatřit kroužkem sedm. Díky ornitologickým kroužkům je pak možné zjistit, kde se ptáci pohybují.
Třeba loni dorazila na správu parku zpráva, že čáp černý, okroužkovaný v Labských pískovcích, byl spatřen v Senegalu, zhruba 90 kilometrů jihovýchodně od Dakaru. Jedná se tak o hlášení z dosud největší vzdálenosti, kam čáp černý z Českého Švýcarska doletěl a byl ornitology pozorován.
Související
-
Správa národního parku České Švýcarsko se chystá opravit historický most u Dolského mlýna
Historický most u Dolského mlýna u Jetřichovic národní park opraví. Patří k nejstarším a dosud stojícím funkčním mostům svého druhu u nás, postaven byl v roce 1902.
-
V národním parku České Švýcarsko pracuje bagr na zrušení uměle vytvořených struh v některých roklích
Odvodňování krajiny je problémem i v národním parku České Švýcarsko. Správa parku chce vodu zadržovat v roklích, které byly v minulosti kvůli těžbě dřeva uměle odvodňované.
-
Letos si připomínáme 25 let od vzniku národního parku České Švýcarsko
Ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Kříž nám připomene, že si letos připomínáme 25 let od výročí vzniku tohoto parku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fotografie Trumpa se Zelenským ve Vatikánu byla zjevením z jiného světa, říká biskup Holub
-
Kopeček: Babiš nezpůsobí zemětřesení. Jeho voliči chtějí vyšší důchody, ne technokratické vládnutí
-
Část českých europoslanců nehlásí schůzky s lobbisty. Dostálová a Kovařík nezveřejnili ani jednu
-
Na Točné se ukázal zrenovovaný Hawker Hurricane. Připomíná československé letce z 310. perutě RAF