První příznaky cévní mozkové příhody nerozpozná podle odborníků až 70 procent lidí

4. listopad 2024 17:07

Nemocnice v Mostě si 4. listopadu připomněla Světový den mrtvice. Ve vestibulu polikliniky si lidé mohli nechat bezplatně změřit tlak a hladinu cukru v krvi. Zároveň se dozvěděli o tom, jak rozpoznat první příznaky mrtvice. Podle lékařů je bez povšimnutí přešlo až 70 procent lidí, kteří cévní mozkovou příhodu prodělali.

Během dopoledne si přišla nechat změřit tlak a hladinu cukru v krvi do vestibulu polikliniky v areálu nemocnice v Mostě asi 100 lidí.

Mezi nimi i paní Darina Fišturmová z Mostu. „Cukr mám dobrý, tlak mi teď měří – věřím, že bude taky dobrý. O té nemoci povědomí mám, moje maminka jí taky měla,“ konstatuje.

U měření na vše dohlíží vrchní sestra Iktového centra mostecké nemocnice Lenka Vodičková. „Jeden z příznaků cévní mozkové příhody je zvýšený cukr a zvýšený krevní tlak, proto my to tady měříme,“ vysvětluje.

Dobrou zprávou je, že počty případů cévní mozkové příhody dlouhodobě mírně klesá.

„Za ty poslední tři roky je ten počet v podstatě stabilní, z dlouhodobého hlediska ale ten počet těch cévních mozkových příhod klesá. Paradoxně je ale zaznamenaný nárůst případů u mladé populace,“ shrnul primář neurologického oddělení mostecké nemocnice Ján Macko.

Příčiny cévní mozkové příhody podle něj mohou být různé. „Nejčastěji to bývá nezdravý životní styl, vysoký krevní tlak, cukrovka, kouření,“ vypočítává Macko a dodává: „Často nás na cévní mozkovou příhodu upozorní třeba pokles koutku, změna nebo porucha řeči nebo oslabení končetin.“

Důležitá je v takovém případě včasná pomoc. Člověk postižený cévní mozkovou příhodou by se měl dostat do lékařské péče co nejdříve – nejpozději do jedné hodiny od propuknutí příznaků. Nejlepší je proto ihned volat záchranku.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související