Děti s duševními potížemi jsou aktuálně nejčastějšími pacienty dětské kliniky ústecké Masarykovy nemocnice
Po pandemii covidu přibývá dětí s duševními problémy. Krajská zdravotní se sedmi nemocnicemi v Ústeckém kraji eviduje za posledních pět let téměř dvojnásobný nárůst jejich počtu.
„Otázka k dětským psychiatrům byla, jestli v poslední době zaznamenali zvýšení dále definovaných věcí. Vidíme tam, že to byly deprese, fóbie, poruchy příjmu potravy, sebepoškozování – to, s čím my se vlastně v podstatě setkáváme na dětské klinice denně,“ představuje přednosta dětské kliniky ústecké Masarykovy nemocnice Jaroslav Škvor výsledky studie, ve které dětští a dorostoví psychiatři v Česku hodnotili duševní zdraví dětí a adolescentů.
„Co se týče těch psychiatrický diagnóz, tak těch rozhodně přibývá. Některé děti jsou zranitelné – jsou v depresi, mjí neopodstatněné strachy, fóbie z čehokoliv, mají problémy se začlenit do kolektivu s vrstevníky, nedovedou komunikovat, jsou bojácní nebo naopak agresivní. V porovnání s dobou před dejme tomu 10 lety nám mnohonásobně přibývá hospitalizovaných,“ vypočítává Škvor.
Za nárůst psychických problémů mohou sociální sítě a chytré telefony
„Jedním z možných vysvětlení, proč přibývá případů sebepoškozování, poruch příjmu potravy a různých onemocnění, jako jsou úzkostné poruchy u malých dětí nebo u adolescentů, je jistá míra sociální izolovanosti,“ přibližuje Jakub Albrecht, přednosta psychiatrické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Podle něj velkou roli hrála pandemie covidu a také rozvoj moderních technologií.
„Především tedy různé sociální sítě a užívání chytrých telefonů v podstatě non stop. Dospívající mozek nemá dostatečnou kapacitu filtrovat ty podněty a přidávat jim různou emoční váhu – jsou to všechno permanentní krize, kde se děti nacházejí, a pokud třeba selhává rodinné zázemí nebo školní prostředí, pak je nasnadě, že se u nich rozvine třeba nějaká forma úzkostné poruchy, nebo hledají cestu, jak si nějakým způsobem ulevit, a to se pak projeví třeba sebepoškozením,“ dodává Albrecht.
Důležitá je podle lékařů prevence. Nebát se požádat o pomoc. Třeba spolek Nevypusť duši, který poskytuje on-line poradenství.
Související
-
Nemocnice Duchcov na Teplicku změní akutní lůžka na lůžka následné péče
Na 5000 lůžek akutní péče v českých nemocnicích by se mohlo změnit na lůžka následné péče. Nemocnicím končí pětileté rámcové smlouvy se VZP, která s nimi změny projednává.
-
Krajská zdravotní pokračuje v modernizaci Lužické nemocnice v Rumburku
V areálu Lužické nemocnice v Rumburku začala stavební firma s montážní dočasných buněk, ve kterých budou umístěné laboratoře.
-
Tým odborníků z ústecké nemocnice zajišťuje umírajícím důstojný život do posledních okamžiků
Před 10 lety začal na Ústecku poskytovat služby mobilní hospic. Kromě něj začala fungovat i ambulance paliativní péče, ze které se postupně stalo celé nemocniční oddělení.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prezident podepsal rozpočet. Fiala se Stanjurou mu garantovali, že dodrží plánovaný schodek 241 miliard
-
V řece Odře uhynulo několik desítek ryb. Příčinou může být podle ostravských policistů nedbalost
-
ONLINE: Ukrajina rozkryla síť 12 agentů. Shromažďovali pro Rusko informace o stíhačkách F-16
-
Vytvořili klasické ‚letadlo‘ a podvedli na 400 lidí. Hlavní strůjce míří na osm let do vězení