První hřbitov domácích mazlíčků v Česku najdete na úpatí hory Říp
Psi a kočky už neplní jen roli strážců pozemků a lovců myší. Naše domácí mazlíčky v posledních letech bereme jako právoplatné členy rodiny. Spousta majitelů proto řeší, kam umístit tělo mazlíčka po jeho smrti. V České republice najdeme několik zvířecích hřbitovů, první byl založen u nás na severu Čech, nedaleko Roudnice nad Labem.
První pohřebiště drobných zvířat je otevřené 1. ledna 2003 a najdete ho na úpatí hory Říp.
S nápadem mít v Čechách první hřbitov pro domácí zvířata přišel Josef Mihula v době, kdy mu zemřel jeho pes. V rozhovoru pro Mělnický deník uvedl: „Chtěl jsem ho pohřbít, ale nebylo kde.“ Proto proměnil svůj hektarový pozemek na místo posledního odpočinku domácích mazlíčků.
Na Vražkovském hřbitově pro drobné zvířectvo jsou pohřbeni kočky, psi, ale i fretka nebo křeček.
Možností, jak pochovat svého mazlíčka, ale máte více – využít můžete nejen hřbitovy, ale také zvířecí krematorium, nebo jej prostě můžete pohřbít na své zahrádce.
Zde ovšem platí pravidlo, že hrob musí být vzdálený nejméně 200 metrů od vodního zdroje a 100 metrů od nejbližšího domu nebo silnice.
Související
-
Pod horou Říp na Litoměřicku vzniká lipová alej ze stovky stromů
Podél polní cesty mezi obcemi Mnetěš a Loucká na Litoměřicku vysázeli v sobotu dobrovolníci stovku lip srdčitých.
-
Dělníci začali připravovat opravu kulturního domu Říp v Roudnici nad Labem
V Roudnici nad Labem začíná oprava kulturního domu Říp. Práce jsou naplánované do konce příštího roku, město si na opravy vzalo úvěr. Ten bude splácet 10 let.
-
Keltsky Rib, starogermánsky Rip... Prostě český Říp!
Staré pověsti české kladou počátek země Čechů k hoře Říp. Jak to bylo doopravdy, to se už nedovíme, ale že to místo bylo důležité, o tom svědčí i historicky doložen...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.