Průřez tvorbou sochaře a keramika Milana Žofky představuje Regionální muzeum v Teplicích

15. září 2021 08:00

U příležitosti nedožitých 75. narozenin sochaře a keramika Milana Žofky představuje Regionální muzeum v Teplicích do konce října jeho tvorbu. Rodák z Mostu po vojně dlouhá léta pracoval a tvořil právě v Teplicích. Je autorem řady děl v tamních ulicích. Třeba fontán u knihovny nebo na kruhovém objezdu u domu kultury.

Pro díla do veřejného prostoru ho vyhledávala i jiná města na severu Čech.

„Byl i řemeslně zdatný, a když už to dílo stálo, tak se o něj následně i staral –tedy zajišťoval i tu jeho údržbu. Nebyly to ale jen fontány, vynikal i v reliéfech, které realizoval ve velikých rozměrech,“ shrnula kurátorka Jitka Bažantová.

Milan Žofka se ale věnoval i užité keramice. „Byl vystudovaný keramik – studoval na Střední keramické škole v Karlových Varech. Bohužel jeho maturitní práce se nedochovala kompletně – chybí podšálky,“ ukazuje na jedno z vystavených děl kurátorka.

„Líbí se mi ta instalace, ale chybí mi tady třeba víc velkoformátových fotografií jeho děl, ale to už se do instalace nehodilo. Nebo on třeba i v mládí maloval obrazy, dělal pastely, takže té práce bylo mnohem víc,“ komentuje výstavu sochařova dcera Petra Pazderníková.

Výstava díla Milana Žofky je k vidění do konce října. Návštěvníci na ní uvidí také dokumentaci k některým dílům Milana Žofky – od skic po sádrové modely.

Spustit audio

Související