Protektorátní úprava Rudolfina, mezinárodní cyklistická akce a východoněmecký diplomat narozený v Rotavě
Tentokrát vám v rubrice Archivní návraty nabízíme reportáž z přelomu léta a podzimu roku 1941. Německý reportér říšského rozhlasu se tehdy vydal do budovy Rudolfina, kde německá okupační správa prováděla rekonstrukci. Okolnosti stavby nám vysvětlí historik Miloš Hořejš.
S kolegy z našeho partnerského německého rádia MDR nahlédneme do programu cyklistické akce European Peace Ride, která se na podzim uskuteční na českém, německém a polském území.
V závěrečném výročí týdne si povíme o východoněmeckému diplomatovi Rudolfu Rossmeislovi, který se narodil 5. srpna 1923 v Rothau/Rotavě v dělnické rodině. Vyučil se zámečníkem, ve 14 letech vstoupil do Komunistického svazu mládeže.
Po odtržení Sudet narukoval do Wehrmachtu, odkud v posledních týdnech války dezertoval. Po válce, přestože mohl jako antifašista zůstat, dobrovolně odešel z Československa do sovětské okupační zóny, tedy budoucí NDR. Zde vstoupil do tamní obdoby komunistické strany a dal se na diplomatickou dráhu.
V 60. letech byl jmenován velvyslancem ve Varšavě, kariéru zakončil jako velvyslanec v Maďarsku. Zemřel v roce 1986, jeho ostatky byly uloženy na hřbitově, kam východoněmecký režim pohřbíval významné osobnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.