Procházka oblohou
Pohled na lednovou oblohu (vysíláno v Planetáriu 1/2004, 3.-6. ledna)
Letošní rok bude poměrně bohatý na komety. Astronomové očekávají návrat 18 periodických komet, z nichž nejjasnější a pozorovatelná pouhým okem by měla být počátkem května kometa C/2001 Q4 NEAT.
Lednové obloze dominuje vedle dalších zimních souhvězdí především Orion. Znali ho už v Mezopotámii, tři tisíciletí před rozkvětem řecké kultury; říkali mu Uru-anna, tedy Světlo oblohy. Z tohoto názvu vznikl pak dnešní Orion. V jeho středu uvidíme i bez dalekohledu rozsáhlou plynnou mlhovinu M 42. Vpravo nad Orionem je souhvězdí Býka s nejjasnější hvězdou Aldebaranem. V Býku nás zaujme skupinka hvězd, které říkáme Plejády, česky Kuřátka. Jde o otevřenou hvězdokupu. Prodloužíme-li Orionův pás směrem k obzoru, nalezneme nejjasnější hvězdu souhvězdí Velkého psa a vůbec celé oblohy - Síria. Téměř nad hlavou máme Vozku s jasnou hvězdou Capellou. Kousek níž narazíme na Blížence a pod nimi na Prokyon, nejjasnější hvězdu souhvězdí Malého psa.
A jak jsou na tom s viditelností planety?
Večerní obloze kraluje Venuše. Nalezneme ji nad jihozápadem mezi souhvězdími Kozoroha a Vodnáře. Večer, téměř nad jihem, můžeme v souhvězdí Ryb spatřit Mars. Je stále ještě dost jasný a i v malých dalekohledech lze rozlišit jeho kotouček. Večer nad jihovýchodem v souhvězdí Blíženců svítí planeta Saturn, druhá největší planeta sluneční soustavy. Jupiter vychází po půlnoci a jasně září až do rána nad východním obzorem nedaleko Regula ve Lvu. Ráno, před východem Slunce se můžeme pokusit nad jihovýchodem vyhledat planetu Merkur.
Z úkazů stojí za zmínku konjunkce Měsíce se Saturnem, k níž dojde 7. ledna ve dvě hodiny ráno, o den později se Měsíc setká s hvězdou Pollux. 10. ledna před půlnocí dojde ke konjunkci Měsíce s Regulem. 20. ledna ráno nastane konjunkce Merkuru s Měsícem a 24. ledna v šest hodin večer Měsíce s Venuší.
A ještě měsíční fáze. 7. ledna bude Měsíc v úplňku a tudíž pozorovatelný celou noc. 15. ledna se ocitne v poslední čtvrti; vychází po půlnoci a bude vidět na ranní obloze. V novu bude Měsíc 21. ledna a do první čtvrti doroste 29. ledna.
Hezkou podívanou.
Miroslav Zimmer
Pravidelná rubrika Procházka oblohou se vysílá v rámci každého prvního Planetária v měsíci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Další úmrtí těhotné ženy v Polsku. ,Těžký případ,‘ hají se nemocnice, rodina podala trestní oznámení
-
Pracovat jako OSVČ je výhodné. K paušální dani by neměli mít přístup všichni, kritizuje ekonom Pertold
-
Ministryně vrací šéfovi armády pravomoci. Podezření na korupční jednání vojáků šetřili i elitní detektivové
-
Sklon k antisystémovosti a dezinformacím jsou propojené nádoby, říká odborník na extremismus