Příběhy z kalendáře - Ukončení provozu parních lokomotiv

23. srpen 2011
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Parní lokomotiva

Máte rádi mašinky? Pokud ano, určitě jste si nenechali ujít některou z nostalgických jízd v létě pořádaných Českými drahami i soukromými dopravci. Jízda parním vlakem krajinou severních Čech má svůj půvab nejen pro malé kluky, ale i pro tatínky a dědečky.

Supící parní lokomotiva nás spolehlivě přenese do romantického století páry. Málokdo si však uvědomí, že stoletím páry bylo z hlediska dopravy de facto i století dvacáté, i když už v šedesátých letech začaly mašinky povážlivě mizet z kolejí.

23. srpna roku 1980 se v Liberci konalo slavnostní ukončení provozu na tratích ČSD.Toho dne byl vypraven z Prahy speciální parní vlak s oficiální delegací, která zahájila rozsáhlou výstavu parních lokomotiv na libereckém nádraží.

Tímto byly parní mašinky oficiálně z kolejí staženy a vrací se jen občas - při nostalgických jízdách. Určitě se na nějakou z nich s rozhlasem vypravíme. Šťastnou cestu.

autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.