Příběhy z kalendáře - protržení přehrady na Bílé Desné

16. září 2011
Příběhy z kalendáře

Půjdete-li do Jizerek na podzimní výlet, můžete do svého výletního plánu zahrnout i zajímavou technickou památku. Jde o místo, které torzem kamenné věže připomíná jednu z nevětších živelných katastrof ke kterým kdy v našem kraji došlo.

18. září 1916 se protrhla hráz nově zbudované přehrady na Bílé Desné. Vodní masa cestou do údolí v Desné nabrala kmeny z nedaleké pily které zesílily ničivý účinek přílivové vlny. Katastrofa si vyžádala šedesát dva lidských životů.

Proč k neštěstí došlo? Stavební práce na vodním díle byly prý v hubených válečných letech provedené narychlo - své prý způsobily i neshody autora projektu s šéfem stavby, který prosadil řadu nevhodných změn oproti původnímu projektu.

Nevědomost byla příznačná pro celý osud stavby. Když se přehrada začínala protrhávat mnozí obyvatelé se dokonce šli na katastrofu podívat.

Dnes událost připomíná jen nenápadná pamětní deska a torzo přehradní věže zarůstající zelení.

autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.