Příběhy z kalendáře - Karel Farský
Byli jste někdy ve Škodějově? Napovím vám, že malá obec leží v horách, v kraji zapadlých vlastenců, nedaleko Vysokého nad Jizerou. Dnes však o rázovitých horalech z Pojizeří slovo nepadne, i když vlasteneckou strunu mírně rozechvějeme.
Škodějov je totiž rodištěm Karla Farského, zakladatele první československé církve – Církve Československé husitské - narodil se 22.71880. Kraj spiritistů zrodil velkého církevního reformátora 20. století. Karel Farský se stal otevřeným kritikem katolické církve a jeho polemika s konzervativními duchovními nakonec vyústila v založení církve vlastní.
Otevřeně se tak i názvem hlásila k myšlenkám jiného českého církevního reformátora, Jana Husa. Přestože Karla Farského nepotkal tak krutý konec jako mistra Jana i on vlastně položil život za svoje učení.
Zemřel ve čtyřiceti sedmi letech, vyčerpán neúnavnou misijní a pastorační činností. Jeho odkazem je církev, jíž byl prvním patriarchou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.