Příběhy z kalendáře - Jan Josef Antonín Eleazar Kittel
Když se řekne Kittel, mnozí si představí tajemnou postavu takzvaného Fausta Jizerských hor, jak se mu také často říkává. A Jan Josef Antonín Eleazar Kittel jím skutečně byl, alespoň ve vyprávěních a pověstech patřících do zdejšího kraje, kraje podhůří Jizerek.
Jde však o reálnou postavu. Podle doložených informací se Kittel narodil pravděpodobně 3. února roku 1704 v Krásné (dříve Šumburku) nedaleko Pěnčína u Jablonce nad Nisou do rodiny ranhojičů s bohatou léčitelskou tradicí. On však slávu rodového řemesla povznesl daleko za hranice zdejšího kraje. Jeho věhlas mu vynesl slávu středoevropského rozměru a jeho odkaz, legenda o jeho skutcích žije alespoň v pověstech nebo lidových vyprávěních dál.
Takřečený Burk, dům, který nechal postavit a který sloužil také jako jakási klinika, dodnes v Krásné stojí. Podle Kittelových receptur se dodnes vyrábějí léčivé přípravky. Dodnes je literární inspirací pro vlastivědné a etnografické publikace, nejvýraznější postavou pověstí regionální historie. Čím si vysloužil takový věhlas?
Eleazar Kittel dosahoval fenomenálních úspěchů v uzdravování. Léčil i šlechtu v daleké Praze či Vídni a staral se i o chudé nemocné v širokém okolí Jizerských hor a Krkonoš. Znal a dokonale využíval léčivou sílu bylinek, vodoléčbu, diagnostikoval také na základě rozboru moči. A později, díky pilnému studiu, praktikoval dokonce i složité chirurgické zákroky, například oční operace.
Zajímavé je, že pravděpodobně ani nestudoval lékařství na univerzitě, předpokládá se však, že měl aprobaci vojenského ranhojiče a chirurga. Protože dosahoval výrazných léčitelských úspěchů, jeho pověst zázračného lékaře přirozeně podněcovala fantazii lidových vypravěčů a doktor Kittel se již za svého života stal inspirací pro řadu fantastických vyprávění.
Lidé mu přisuzovali zázračné schopnosti, jako létání nebo jiné nadpřirozené schopnosti, i spolčení s temnými silami. Podle jedné z legend, podobně jako hrdina z Goetheova Fausta, však nakonec věčnému zatracení unikl, nebesa jej ochránila pro dobré skutky, které za svou letitou léčitelskou praxi vykonal. Peklo se mu však prý pomstilo tělesnými útrapami k závěru života. Hranice mezi pravdou a fikcí je někdy těžké určit, záleží na vás jaká stránka Kittelovy legendy je vám bližší.
A pokud vás osobnost tajemného Fausta Jizerských hor zaujala vypravte se do Krásné na Jablonecku, kde doktoru Kittelovi zřídili malé muzeum.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.