Při výrobě perliček to sice smrdí, ale výsledek je "voňavý"

6. březen 2014

Jeden z největších, třpytivých fenoménů Jablonecka, po kterém šílí hlavně dámy. Stačí říct pár slov a možná vám už vytanula na mysli bižuterie. Ale taková jablonecká bižu - náušnice, náramky i náhrdelníky by nemohla spatřit světlo světa bez korálků, neboli perliček.

Právě perličky (jak korálkům říkají ti nejpovolanější) se na Jablonecku taky vyrábí. V městysi Zásada, asi 8 kilometrů od Jablonce, sídlí velký podnik, kde měsíc co měsíc projde výrobním procesem a z většiny se vyveze do světa na 300 tun perliček.

„Dnešní příběh perliček začíná v Desné, kde se vyrábí sklářská surovina, a kde vznikají ty surové, hutní perličky – ty jsou pouze ze skla a nemají na sobě žádné další povrchové zušlechtění,“ vysvětluje Petr Puš

Výroba korálků – perliček, to je zdlouhavý proces a také mravenčí práce, která vyžaduje trpělivost, pečlivost, dokonce i pořádné svaly.

Jak výroba perliček probíhá? Do kterých koutů světa se korálky z Jablonecka vyváží? Co se provádí s perličkami v takzvané lochovně? Poslouchejte…

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.