Pozvánka do Salzburku. Výročí autora detektivek Louise Weinerta-Wiltona

5. květen 2023

První květnové Sousedy začínáme pozvánkou do Salzburku. Toto rakouské město ležící v podhůří Alp představilo nedávno Rakouské kulturní fórum v Praze.

Na salzburském večeru se hovořilo především o kulturní nabídce. Představili ji paní Andrea Minnich z turistického centra a také Ulrcih Leisinger, ředitel mezinárodní nadace Mozarteum. Oba si k mikrofonu pozval také náš magazín. Povídali jsme si například o salzburském festivalu ale samozřejmě také o Mozartovi.

Druhá část pořadu ve výročí týdne představí spisovatele Aloise Weinerta, známějšího pod uměleckým jménem Louis Weinert-Wilton, který se narodil 11. května 1875 v Bezdružicích/Weseritz.

Začínal jako redaktor Prager Tagblatt, později se stal šéfredaktorem listu Prager Abendblatt. Poté až do roku 1936 působil jako obchodní ředitel Neues deutsches Theater. Zároveň věnoval vlastní literární tvorbě. Před první světovou válkou psal především divadelní hry, na konci 20. let začal pod jménem Louis Weinert-Wilton psát detektivní romány.

V roce 1936 odešel na volnou nohu a živil se už jenom psaním. Weinertovy detektivní příběhy se odehrávají v anglickém prostředí. Vydal jich celkem 11 – všechny si získaly značnou oblibu u čtenářů. V 60. letech byly čtyři dokonce v Německu zfilmovány.

Autor předlohy Louis Weinert-Wilton se úspěchu nedožil. Zemřel 5. září 1945 v Praze v internačním táboře pro české Němce.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.