Povodně 2013: protipovodňová stěna tehdy na ústeckém Střekově nestačila
V těchto dnech v roce 2013 neměly tisíce lidí vůbec klidné spaní. Česko totiž kvůli dešti postihla povodeň. Události začátku června před pěti lety si připomínáme s reportérkou Gabrielou Hauptvogelovou.
Hasiči už od 1. června řešili následky špatného počasí – třeba v Povrlech na Ústecku se voda z potoka prohnala školním areálem, který zaplavila asi pěti centimetry bahna.
Na Děčínsku bylo několik zaplavených silnic a mezi Benešova a Děčínem nejezdily kvůli spadlým stromům vlaky, stejně tak na trati u Moldavy na Teplicku.
VC neděli 2. června se začaly stavět protipovodňové zábrany na ústeckém Střekově, v Roudnici nad Labem, Děčíně, Křešicích nebo v Lovosicích.
Úřady vyhlásily evakuaci – v blízkosti řeky v Děčíně, Počaplech a Českých Kopistech na Litoměřicku. Evakuace pokračovaly i v následujících dnech.
Předpokládalo se, že Labe v Ústí nad Labem dosáhne 10,5 metrů. Tyto odhady se několikrát denně zpřesňovaly.
V pondělí 3. června ráno byla zaplavená křižovatka pod Větruší, do Vaňova se lidé dostali jen vlakem a během dopoledne se uzavřela tzv. „vana“ pod Benešovým mostem.
Oba mosty v Ústí nad Labem byly uzavřeny v noci na úterý. V úterý ráno se k nim přidal i Tyršův most v Litoměřicích.
V krajském městě se tak jedinou spojnicí částí na březích Labe stala železnice – v úterý 4. června odpoledne se ale voda dostala i do odbavovací haly hlavního nádraží.
Taková situace znamená jediné: do Vaňova už se nedalo dostat ani vlakem a vlaky stavěly na západním nádraží, odkud jezdil i pendl na Střekov. Hlavní nádraží vlaky jen projížděly.
Od povodní v roce 2002 se udělalo na mnoha místech dost protipovodňových opatření – ta se při povodni v roce 2013 osvědčila, i když např. u Lovochemie a Preolu se začala drtit a hrozilo, že firma bude muset být řízeně zaplavena. Stěna ale nakonec vydržela.
Velká voda v roce 2013 byla první opravdovou zkouškou pro stěnu na ústeckém Střekově. V noci z 4. 6. na 5. 6. už bylo jasné, že se voda přes stěnu v nejnižších místech přelije. Samotná stěna ale tlak vody vydržela a nepraskla.
Déšť podmáčel i svah u tehdy stavěné D8 u Litochovic – sesunul se tam na dálnici svah i se stromy a bohužel i s železniční tratí. tu sice vláda slíbila obnovit, ale to kvůli penězům padlo. Při nedávné návštěvě Ústeckého kraje ale ministr dopravy slíbil, že to ještě přehodnotí.
Povodeň 2013 nakonec v Ústí nad Labem kulminovala na 10,65 metrech, zasáhla 52 měst a obcí a vyžádala si 11 tisíc evakuovaných lidí a jednu oběť na životě – zemřela 35letá žena, která při venčení psa spadla ve Vysoké Peci na Chomutovsku do podkrušnohorského přivaděče.
Související
-
Obce kolem Terezína nemají ani 15 let po největší povodni...
Je to přesně patnáct let, kdy velká voda zasáhla Litoměřicko. Evakuace začala den předem, ale mnoho lidí na výzvy úřadů nejprve nereagovalo. Obyvatelé Terezína věři...
-
Povodně roku 2002 daly Střekovu protipovodňovou stěnu. Díky...
Přesně před patnácti lety (15. 8.2002) lidé v Ústí nad Labem s napětím očekávali, kam až vystoupí povodeň. Voda se zastavila až druhý den, tedy 16. srpna 2002 dopol...
-
Účet za červnovou povodeň v Ústeckém kraji činí 3,5 miliardy...
Ústecký kraj už má nahlášené všechny škody, které způsobila padesátiletá povodeň na začátku června. Původně se odhadovalo, že to bude 7 miliard, nakonec je ale část...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kyjev dostal miliardu dolarů z výnosů ruských aktiv. Podle Moskvy jde o krádež
-
‚Nejvlivnější a nejkontroverznější politik.‘ Netanjahu byl nominovaný na osobnost roku The Time
-
Na západě Kazachstánu se zřítilo letadlo. Na palubě bylo 67 lidí, 29 z nich podle úřadů přežilo
-
Nenávist a násilí nesmí mít poslední slovo, vyzývá Němce prezident po útoku v Magdeburku