Obce kolem Terezína nemají ani 15 let po největší povodni dokončená protipovodňová opatření
Je to přesně patnáct let, kdy velká voda zasáhla Litoměřicko. Evakuace začala den předem, ale mnoho lidí na výzvy úřadů nejprve nereagovalo. Obyvatelé Terezína věřili, že se do pevnosti voda díky hradbám nedostane. Ale hráze na to nestačily. A okolní obce České a Nové Kopisty nebo Počaply byly kompletně pod vodou.
„Nebylo to nic hezkého Všude smrad, nepořádek… Naši měli doma asi 1,7 metru. Hodně ale pomohli vojáci, lidé z obecního úřadu a dobrovolníci,“ vzpomíná Zdeňka Adamcová, která žije v Počaplech a stále děkuje za pomoc.
Kostel sv. Vojtěcha v obci stojí hned u Labe. „Nejvýše, zhruba 3 metry od úrovně terénu, je ryska kulminace při povodni v roce 2002. Nešlo o pouhé zvednut hladiny, ale kvůli tomu, že je toho místo nízko položené, valila se voda poli souběžně s řekou Labe,“ říká Petr Maděra, který má na terezínském úřadě na starosti protipovodňová opatření. Jejich stavba začala až o deset let později.
Při povodni v roce 2013 ještě nebyla protipovodňová opatření úplně hotová. „Byly postaveny konstrukce, které jsou nutné pro instalaci mobilního hrazení, ta ale ještě nebyla k dispozici. Takže se zasypaly zeminou a to zabránilo tomu, aby se voda dostala do Terezína,“ vysvětluje Maděra.
Opatření ale nechrání část města Krétu ani zmíněné tři okolní obce. Radnice dál pracuje na přípravě ochrany i těchto míst.
Podle Petra Maděry je to zatím ve fázi hlavně získávání peněz a s tím související administrativy: „Na základě výjimky od ministerstva zemědělství budeme žádat o dotaci na dokumentaci pro územní řízení pro obce České Kopisty a Nové Kopisty.“
Pod Nové Kopisty spadá i Kréta, ale pro oblast Počapel zatím nemá radnice možnost získání dotace. Nicméně studii protipovodňové ochrany už má zpracovanou.
Město komunikuje s Povodím Ohře, jak potvrzuje Martin Cidlinský z povodí: „Po povodni 2013 jsme se opět vrátili k protipovodňové ochraně některých obcí. V této fázi je aktivní město Terezín – Povodí Ohře se snaží spolupracovat a pomáhat obci s návrhem nejlepšího technického řešení.“
Všechna opatření ale musí být ekonomicky efektivní. Náklady na vybudování tří staveb, které by ochránily všechny terezínské obce, jsou zhruba půl miliardy korun. Zatím tak stále není jisté, jestli se všechny části Terezína ochrany proti velké vodě dočkají.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kyjev dostal miliardu dolarů z výnosů ruských aktiv. Podle Moskvy jde o krádež
-
‚Nejvlivnější a nejkontroverznější politik.‘ Netanjahu byl nominovaný na osobnost roku The Time
-
Na západě Kazachstánu se zřítilo letadlo. Na palubě bylo 67 lidí, 29 z nich podle úřadů přežilo
-
Nenávist a násilí nesmí mít poslední slovo, vyzývá Němce prezident po útoku v Magdeburku