Poslední formíři v Evropě

10. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta
0:00
/
0:00

Starodávní formíři Milan Bartoš a Jaroslav Plucha ze Dvora Králové nad Labem jsou posledními formíři pro modrotisk nejen v České republice, ale i v Evropě. Oba dokáží opravit tradiční formy pro modrotisk, nebo vyrobit podle starobylých postupů nové.

Nyní je jejich řemeslo, které kombinuje řezbářství, kovorytectví a kovotepectví na seznamu UNESCO. Oba pánové se podíleli se na expozici modrotisku v Rentzově muzeu barokního tisku v Kuksu a neobejde se bez nich ani jedna ze dvou posledních modrotiskových dílen u nás. Od ministerstva kultury letos dostali titul Nositel tradice lidového řemesla. V čem tkví zapomenuté řemeslo formířů, zjišťovala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová