PORADNA: Život s atopickým ekzémem
Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje děti i dospělé. U malých dětí postihuje hlavně hlavičku, potom se rozšiřuje i na tělo - většinou jako drobné svědivé puchýřky. U dospělých se projevuje spíše v oblasti loketních a podkoleních jamek, kde je kůže suchá a hrubá. Nepříjemným průvodcem je silné svědění. Víte ale, že tato nemoc souvisí i se stravováním?
Atopický ekzém umí potrápit děti i dospělé. Puchýřky, rozpraskaná kůže, svědění. Jak ale tyto projevy omezit? Správnou stravou, úpravou prostředí, ve kterém atopici žijí, ale třeba také pobytem u moře.
Nemáte čas nebo peníze strávit u moře potřebné tři týdny? Pomůže fototerapie, léčba světlem.
Ovlivnit projevy atopického ekzému může i správná hygiena. Pro atopiky je vhodnější jen krátké sprchování.
Do 3 minut po něm je dobré kůži namazat, jinak vyschne, popraská a už není schopná zvláčňovadla přijmout. Koupele by lidé s atopickým měli volit raději méně často a rozhodně vždy s olejovými přísadami do koupelí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.