Pomocí nanotechnologií zkoušejí ústečtí vědci snížit hořlavost lithiových baterií pro elektromobily
Vědci z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně se podílejí na vývoji baterií pro elektromobilitu, které nebudou snadno hořet a vybuchovat a budou plně recyklovatelné.
Fakulta životního prostředí patří mezi 11 členů mezinárodního týmu, projekt je tříletý. Po prvním roce se vědci k předání dosavadních zkušeností sešli v Ústí nad Labem.
Pokrok zaznamenat jak tým, který vyvíjí folii, která má omezit výbušnost baterie, tak i tým, který už teď umí využít a recyklovat všechny součásti běžně dostupných baterií.
„Když vezmete kovový sodík, funguje to stejně jako to lithium, které je v té kovové baterii – dostane se do kontaktu s vodou a udělá bouřlivou reakci. To lithium by ji udělalo ještě bouřlivější, začalo by nám to tu hořet. K tomu dojde například při nehodě, kdy se baterie mechanicky poškodí a vy začnete to auto hasit vodou,“ vysvětluje na pokusu se sodíkem Jiří Orava, vedoucí české části projektu z Fakulty životního prostředí UJEP.
Výsledkem projektu má být bezpečnější, plně recyklovatelná baterie
Jeho tým proto pro lithiové baterie vyvíjí tenké plastové fólie s nanočásticemi, které jsou uvnitř baterie, a které by měly vylepšit bezpečnost baterie.
„Spolupracujeme s firmou, která nám dodává komerční lithiové baterie z elektromobilů. My je teď umíme kompletně zrecyklovat a připravujeme i nové materiály – s vizí, že by měly být recyklovatelné,“ dodává Orava.
Podle Spyrose Yannopoulosze, hlavního koordinátora celého projektu, je důležité se jednou za rok sejít s celým týmem. Dílčí skupiny se radí častěji online.
Finální produkt pak bude určen pro hlavního partnera – firmu, která ve Francii staví novou továrnu Gigafactory.
Související
-
S fotografiemi přírody a jejích proměn se můžou lidi přihlásit do soutěže ústecké univerzity
Přírodovědecká fakulta a Fakulta životního prostředí ústecké univerzity pořádají fotografickou soutěž. Tématem je Země a klimatická změna.
-
Univerzity mají navýšit počet studentů. Rektoři chtějí vědět, co se stane, když se to nepodaří
Rektoři tuzemských vysokých škol nevědí, co se stane, když se jim nepodaří navýšit počet studentů. Vyplynulo to z jednání České konference rektorů v Ústí nad Labem.
-
Studentka z ústecké univerzity propojila vášeň pro ústeckou architekturu a éterické oleje
Studentka Fakulty umění a designu na ústecké univerzitě Jana Evangelisty Purkyně vyrobila malé difuzéry z betonu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fotografie Trumpa se Zelenským ve Vatikánu byla zjevením z jiného světa, říká biskup Holub
-
Kopeček: Babiš nezpůsobí zemětřesení. Jeho voliči chtějí vyšší důchody, ne technokratické vládnutí
-
Část českých europoslanců nehlásí schůzky s lobbisty. Dostálová a Kovařík nezveřejnili ani jednu
-
Na Točné se ukázal zrenovovaný Hawker Hurricane. Připomíná československé letce z 310. perutě RAF