Policie obvinila muže, že založil rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku. Má jít o sériového žháře

26. květen 2023 12:54

Policie obvinila 36letého muže ze založení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Informoval o tom v pátek mluvčí policie Kamil Marek. Podle něj ale nejde o jediný požár, který by mohl mít podezřelý na svědomí. Muži hrozí až 15 let vězení.

Čtěte také

„Po několikaměsíční intenzivní práci policisté obvinili a zadrželi 36letého muže, který podle jejich zjištění mohl v loňském roce založit požár v Národním parku České Švýcarsko, a způsobit tím škodu velkého rozsahu,“ informoval policejní mluvčí Kamil Marek.

Policie ale 36letého muže podezřívá ještě kvůli několika dalším požárům, které měl během jednoho týdne založit letos v dubnu na Děčínsku.

Požár v NP České Švýcarsko

„V jejich důsledku došlo k vyhoření rekreační chaty v obci Krásná Lípa, zahoření a poškození Rozhledny Vlčí hora, ke škodám na třech mysliveckých posedech a dvou krmelcích, a to v katastrálním území obcí Staré Křečany, Krásná Lípa a Doubice a v lesním porostu města Rumburk,“ vyjmenoval mluvčí.

Způsobené škody podle něj přesahují 270 milionů korun. Obviněný je nyní ve vazbě.

Čtěte také

„Stíhán je pro spáchání trestných činů obecné ohrožení a poškození cizí věci. V případě prokázání viny soudem hrozí muži trest odnětí svobody až do výše patnácti let,“ doplnil Kamil Marek.

Požár v národním parku České Švýcarsko vypukl loni v noci na 24. července. Šlo o dosud nejrozsáhlejší lesní požár v Česku. Zasáhl přes 1000 hektarů. Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů. Uhasit se ho podařilo po 20 dnech.

autor: Anna Jadrná | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio