Pokud se těžba lithia odhlasuje, budu ji respektovat, ale nebudu s ní souhlasit, konstatuje starosta Újezdečku

1. únor 2024

Budoucí těžba lithia na severu Čech je v posledních měsících velkým diskuzním tématem. Na jedné straně je veliké ložisko žádané suroviny, na druhé straně pak jsou obce, jejich obyvatele a krajina, v níž se těžba má konat.

Na Cínovci se nacházejí odhadem tři procenta světových zásob lithia. Tato vzácná surovina se nejčastěji využívá v bateriích a spotřební elektronice. Těžba se pak zdá jako ekonomicky výhodná investice.

„Souhlasím, že lithium je velice poptávaná surovina. Nám vadí těžba samotná, doprava a zpracování v teplickém regionu. Hlavní výtky k projektu máme v komunikaci firmy Geomet, která nám poskytuje informace po částech a neúplné,” říká starosta Újezdečku Stanislav Molnár.

Momentálně se čeká na studii proveditelnosti, která ukáže, jak moc by byla těžba ekonomicky výhodná. Geomet by ji měl předložit během jara letošního roku.

„My jako starostové přilehlých obcí máme snahu prosadit přesunutí závodu někam jinam. Věříme, že tu ta šance je. Naše názory dáváme najevo nejen na sociálních sítích, ale i na prezentacích, které pořádá společnost Geomet. Je možné, že pokud studie ukáže nízké hodnoty, tak ta těžba ani neproběhne,” vysvětluje Stanislav Molnár.

Proč se vesnice v blízkém okolí začaly proti těžbě vyhraňovat až v loňském roce? Měl Újezdeček šanci ovlivnit majetkové pohyby pozemků v lokalitě Dukla? A jak se starosta Újezdečku staví k finančním benefitům, které by obci mohla těžba nabídnout? To vše se dozvíte z přiloženého audiozáznamu celého rozhovoru.

autoři: Lenka Šobová , Petra Vališová
Spustit audio