Nejekonomičtější zvíře je to, které se má dobře. Přesto v Česku stále dochází k týrání hospodářských zvířat
Případy týrání zvířat z Česka nemizí. Před zhruba rokem řešil soud případ 300 uhynulých krav na farmě v Měděnci, na jaře tohoto roku se zase řešily nehumánní podmínky kuřat.
Naposledy otevřely téma týrání zvířat ve velkochovech letos v říjnu záběry z 12 různých míst po celé České republice pořízené neziskovou organizací Zvířata nejíme.
A právě o ochraně zvířat a jejich humánním chovu si povídáme s Danielem Macháčkem, ředitelem Krajské veterinární správy a Lenkou Hanušovou, ředitelkou krajského odboru ochrany a pohody zvířat.
V Ústeckém kraji je kolem 2500 chovů a velkochovů hospodářských zvířat. Do nich se počítají jak velké haly tak farmičky, kde je jedno až dvě zvířata na výkrm pro vlastní potřebu.
„Hospodářské zvíře je pořád hospodářským zvířetem, ať už je chováno mezi stovkami dalších, nebo je samo ve stáji. Existuje na to legislativa, podle které se musí chovatelé řídit a vytvářet fyziologické a hlavně povinné podmínky pro své chovy,” přibližuje ředitelka krajského odboru ochrany a pohody zvířat Lenka Hanušová.
Někteří chovatelé si pořizují zvířata jen kvůli dotacím
Samotný chov, jeho podmínky a zodpovědnost za to, jak jsou zvířata chována, jsou především na chovateli.
„Chovatel i management chovu musí podmínky svých zvířat kontrolovat. Špatná péče o zvířata jde za chovatelem – a to třeba i v případě, že jen zaměstnal člověka, který byl naprosto nekompetentní se jakýmkoliv způsobem o svěřená zvířata starat,” konstatuje Hanušová.
Mnoho pastvin, které jsou v létě obsypány skotem, je financováno ze státních dotací. Ne vždy se ale tyto dotace dostávají ke zvířatům.
„Zvířata na pastviny patří. Nejen, že se tak zhodnocují výsledné živočišné produkty, ale udržuje se tak i půdní fond. Mnoho chovatelů ale zvěř chová právě jen pro ty dotace. V tom případě nastává chyba jak chovu samotného, tak i jeho managementu,“ shrnuje ředitel Krajské veterinární správy Daniel Macháček.
Česká republika je v Evropské unii jedinou zemí, která zakázala klecové chovy drůběže – platnost má zákaz ale až od roku 2027.
Kolik inspektorů má na starost Ústecký kraj? Jaký byl nejhorší případ, který musel Krajská veterinární správa řešit? A dávají veterináři předem vědět chovatelům, že přijedou na kontrolu? To a mnohem více se dozvíte ve výše přiloženém audiozáznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.