Poctivý tažený vývar je dobrý pro zdravého, ale ještě lepší pro nemocného nebo oslabeného člověka

Pokud něco umí zahřát na duši a především na těle, je to několik hodin tažený slepičí vývar. Naše babičky ho vařily nemocným nebo ženám po porodu, protože věděly, že dodá sílu a postaví na nohy.

A nejenom to. Slepičí vývar dává sílu naší kůži a tak zpomaluje stárnutí. Zlepšuje spánek, zmírňuje cukrovku, urychluje regeneraci těla, má protizánětlivé účinky, dokáže léčit bolest v krku a zmírňuje infekci horních cest dýchacích.

Pokud ho vaříte, asi víte, že maso se má vkládat do studené vody, aby se z něj uvolnila intenzivnější chuť. Vývar by se také neměl zprudka vařit, ale jen pomalu táhnout klidně několik hodin. A ještě jedno pravidlo. Pokud bojujete s virózou, měli byste ho jíst čistý bez zeleniny a zavářky, abyste tělo zbytečně nezatěžovali. Stálé zdraví přeje vaše Iva Hüttnerová.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.