Planetárium - SOUTĚŽ
Soutěžit s námi můžete dvanáctkrát do roka - obvykle v posledním Planetáriu v měsíci. Ve hře je pokaždé hodnotná knížka. STATUT SOUTĚŽE
Otázka je zveřejňována v závěru pořadu a ihned po jeho skončení je její znění k dispozici i na tomto místě.
Vaše odpovědi zasílejte prostřednictvím elektronické pošty na adresu planetarium@ul.rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude pokud možno co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium).
Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce vám sdělíme dva týdny po odvysílání otázky, opět v rámci pořadu; současně se vše objeví i na webu.
OTÁZKA MĚSÍCE BŘEZNA
Tentokrát chceme zapojit nejen vaše znalosti, ale i fantazii.
Naše soutěžní otázka se týká Egypta a jeho pyramid - a to proto, že tentokrát budeme soutěžit o knihu Vojtěcha Zamarovského Za sedmi divy světa, která nedávno vyšla v úplně novém a doplněném vydání.
Nejspíš jste v minulých letech zaregistrovali pokusy o prozkoumání dvou tajemných úzkých šachet v takzvané královnině komoře v Chufuově pyramidě. Badatelé do šachty vyslali speciálně konstruovaného robota - a ten zjistil, že šachta je na konci přehrazena vápencovou deskou. Tu se v průběhu dalších výzkumů podařilo provrtat. Za deskou byla objevena nevelká komůrka a za ní další kamenná přepážka. Říkalo se dokonce, že na ní byly jakési kresby a nebo nápisy... Výzkum však byl přerušen a další podrobnosti o něm nejsou známé. Pochopitelně se objevila řada spekulací o tom, kam záhadné a skutečně uzoulinké šachty vedou. Koneckonců - spousta lidí dodnes věří, že se ve velkých pyramidách u Gízy, včetně té Chufuovy, pořád ještě nacházejí neobjevené prostory. I když o tom egyptologové pochybují.
A co vy? Myslíte si, že se v pyramidách stále ještě něco skrývá? Co by to mohlo být? Kam podle vás vedou šachty z královniny komory? Popusťte uzdu fantazii a napište nám o tom. Autora nejzajímavější odpovědi odměníme knihou Vojtěcha Zamarovského.
Na vaše odpovědi čekáme nejdéle do nedělní půlnoci 4. dubna.
K odpovědi nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Správnou odpověď a jméno výherce najdete na tomto místě v sobotu 10. dubna.
Knihu Vojtěcha Zamarovského Za sedmi divy světa docela jistě znáte. Je proto asi zbytečné o ní něco bližšího psát. Toto klasické dílo má nejspíš většina z vás ve své knihovně - přesto by vás její zatím poslední vydání mohlo zajímat. Třeba proto, že je doplněné o nejnovější objevy a hypotézy. V době, kdy kniha vyšla poprvé, například ještě nikdo nemohl tušit, že jednou budou objeveny trosky majáku na ostrově Pharos... Jiné ze sedmi divů starověkého světa se však ani po těch letech najít nepodařilo.
PŘEJEME HODNĚ ŠTĚSTÍ A HODNĚ FANTAZIE
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fakultní senát se kvůli Ševčíkovi sejde příští týden. Rozhodne o rektorově výzvě k odvolání z funkce
-
Ruský otec na útěku. Jeho dcera ve škole namalovala protiválečný obrázek, soud mu vyměřil dva roky
-
Vojenský expert: Strategický význam Bachmutu je sporný. Pomáhá ale Ukrajincům vyčerpávat ruské síly
-
Vláda nerozhoduje o rozdělení peněz na vysokých školách. Vědci tu nevyužívají granty, říká Langšádlová