Petr Kulhánek: Jak vznikal svět

Vesmír podle současných kosmologických modelů sestává ze tří hlavních „ingrediencí“. Které to jsou a v jakém procentuálním poměru se ve vesmíru nacházejí?

Pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku, máte šanci získat knihu teoretického fyzika a popularizátora vědy Petra Kulhánka „Jak vznikal svět aneb Třináctero příběhů o kosmologii“ z produkce nakladatelství AGA (Aldebaran Group for Astrophysics).

Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz nejpozději do neděle 26. ledna. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu.

Správná odpověď na minulou otázku

Jak se říkalo dvorským básníkům, kteří ve vikinské době působili především v Norsku a také na Islandu? A jak se jmenují dvě nejslavnější sbírky islandských epických písní, z nichž tu mladší sepsal historik, básník a politik Snorri Sturluson?

Dvorským básníkům se říkalo „skaldi“ a zmíněnými dvěma sbírkami jsou „Poetická Edda“, zvaná také Starší nebo Saemundova a „Prozaická Edda“, zvaná Mladší nebo také Snorriho Edda.

Knihu Bergsveinna Birgissona „Hledání Černého vikinga“ od nás dostane paní Ivana Tesková z Bělče. Gratulujeme!

kniha, čtenář, knihy, literatura

O soutěži

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.