Petr Berounský – fotograf a tramp z Ústí nad Labem

7. červenec 2023

Fotil krásné modelky i trochu plnější Věstonickou Venuši. A také zlomové politické události let 1969 a 1989. Objevil Pavlínu Baburkovou i Vlaďku Erbovou. Řeč je o významném fotografovi Petrovi Berounském, který se narodil v roce 1956 v Ústí nad Labem.

V mládí chtěl být automechanikem, ale když ho nevzali, šel studovat fotografii. Po vojně pracoval jako fotografický laborant a od roku 1983 se začal zabývat technickou a reklamní fotografií.

Ještě před listopadem 1989 úzce spolupracoval s Jiřím Kornem, Michalem Tučným, Lucií Bílou, Petrem Kotvaldem a taneční skupinou UNO. V roce 1989 objevil na konkurzu Pavlínu Babůrkovou. Když jím neprošla, pozval ji do ateliéru a odstartoval její hvězdnou kariéru, která skončila titulem Miss Československo 1992.

Vlaďce Erbové zase poradil, aby si oholila hlavu. Stala se tím natolik zajímavou a odlišnou od ostatních, že se už za dva měsíce prosadila v Praze.

Petr Berounský byl také dlouholetým dvorním fotografem časopisu Archeologie a pražského divadla Ta Fantastika. 29 let zaznamenával celý repertoár Severočeského divadla opery a baletu a vydal dvě knihy fotografií ústeckých povodní.

Milovník trampingu, Mayovek a vaření Petr Berounský se v roce 2022 oženil s tělesně postiženou dívkou, kterou podle svých slov doslova unesl z pěstounské péče. Z předchozích manželství měl dvě dcery.

Zemřel náhle letos v červnu v 66 letech, jen několik měsíců po vydání své životopisné knihy.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.