Parta nadšenců zachraňuje už několik let polorozpadlý zámek v Lipové u Šluknova

Obnova zámku Lipová u Šluknova
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Obnova zámku Lipová u Šluknova

Skupina nadšenců i letos svádí na zámku Lipová u Šluknova boj s časem. Převážně ze svých peněz se snaží už několikátým rokem zachránit zchátralou památku. V těchto dnech tam zedníci nahazují opadané zdi, aby se do kamenů a cihel nedostávala vlhkost a dál nechátraly. Původně měl být zámek v roce 2019 otevřený pro veřejnost, kvůli nedostatku peněz se ale jeho dokončení posouvá na neurčito.

Stojíme na dřevěném lešení ve výšce druhého nadzemního patra uprostřed obvodových zdí pravého křídla lipovského zámku. Provádí nás tu Jan Rapin ze sdružení Via Tempora Nova. Jeho členové se snaží tuhle památku zachránit.

„Za poslední dva roky jsme vyklidili celé severozápadní křídlo od suti a nánosů, které byly zhruba do výšky dvou metrů a postavili jsme chybějící příčky do výše prvního patra,“ ukazuje Rapin.

„Dozdíváme to tak, jak to bylo, a pak se to nahodí, aby to zas bylo v původním stavu,“ vysvětluje jeden ze zedníků, kteří nahazují stěny na chodbách zámku. Protože je místní, pamatuje si budovu v úplně jiném stavu: „Úplně všecko tu bylo zařízený. Bydlel jsem hned vedle… Bylo to krásný.

Na zámku se letos intenzivně pracuje, sdružení už má stavební povolení na jeho úplnou obnovu. Problémem ale budou peníze.
„Letos jsme dostali 1,3 milionu, k tomu jsme přidali zatím, k dnešnímu dni, asi 400 tisíc z vlastních zdrojů,“ konstatuje Rapin.

Spolek také žádal o několikasettisícovou dotaci Ústecký kraj, s žádostí ale neuspěl. Nemohl ani čerpat z evropských dotací, zatím měl totiž jen povolení na vyklízení suti a stabilizaci objektu.

Nadšenci jsou při práci pod dohledem památkářů. „Řekneme si, co je potřeba provést v letošním roce, v etapě, na kterou byla schválena dotace,“ vysvětluje Lenka Kutišová z Národního památkového ústavu a pokračuje: „Musíme si i říct, jaké práce bude vlastník požadovat na příští rok a jestli budou v souladu s našimi pohledy.“

Nadšencům se sdružení se zatím podařilo upravit zámecký park, zasadit experimentální vinici a rozárium. Na celkovou obnovu budovy by pak potřebovali zhruba 300 milionů korun. Zámek by pak měl sloužit veřejnosti a být celoročně přístupný.