Pandemie zhatila dvěma obchodnicím z Teplic jejich podnikání. Nevzdaly se – místo toho krizi využily
Pandemie koronaviru a s ní spojená omezení zasáhly řadu podnikatelů. Dvě obchodnice z Teplic to ovšem pojaly i jako příležitost. Jedné zkolaboval obchod s bytovými doplňky a druhé se v jejím svatebním salonu dařilo hůř. Obě vymyslely, jak situaci vyřešit.
Dagmar Karbanová mívala na Zámeckém náměstí v Teplicích obchod s dekoracemi. Zavřela ho loni na jaře.
„Byl to moment, kdy to bylo hodně těžké, protože jsem do něj investovala, vybavila obchod krásnými dekoracemi a od března to byl propad jak blázen – proto jsem se rozhodla nečekat na zázrak a obchod jsem uzavřela,“ vzpomíná Karbanová.
Někdo pak podle ní přišel s myšlenkou, že její obchod je tak dobře situován na náměstí, že by se v něm mohla otevřít například kavárna.
„Pak už byly plány, vize a radost. Otevírali jsme 18. prosince – první den lockdownu. Moc jsme ale chtěli otevřít, byli jsme rádi za každou prodanou kávu, a ten náš přístup asi způsobil, že jsme si získali lidi,“ dodává podnikatelka.
Díky věrnosti zákazníků může kavárna fungovat. Na kompenzace nemá nárok.
Ve svatebním salonu si mohou lidé pochutnat na lázeňských oplatkách
O kousek dál býval svatební salon. Teď se do něj vstupuje přes obchůdek.
„Po těch veškerých omezeních jsme museli vymyslet něco, co by nás živilo. Nakonec to byla prodejna lázeňských oplatek – byly tu neustále brigádnice. Máme tu také jednu důchodkyni, naši Babičku Editu, která tak alespoň nevlčí doma – místo toho si to tu užívá, prodává oplatky a povídá si s lidmi,“ shrnuje s úsměvem majitelka obchodu Marcela Laube.
„Lidi si začínají zvykat – chodí sem hodně lázeňačky. Kupují si oplatky, kávu, a také nesmím zapomenout na zmrzlinu,“ popisuje paní Edita.
„Ten nájem se díky té prodejně oplatek utáhne. Loni nám pomohly kompenzace, využili jsme příspěvek na jednatele a 50 procent na nájem. Aktuální kompenzační programy zatím nevyužiji – nejsem zastáncem toho, aby nás stát dotoval. Ať nás nechá pracovat,“ vysvětlila svůj postoj Marcela Laube.
Související
-
V Kadani mají letos podnikatelé v městské památkové zóně menší zájem o finanční podporu města
Méně podnikatelů v Kadani má letos zájem o příspěvek od města. To vyčleňuje každý rok 800 000 korun pro ty, kteří mají svůj obchod nebo provozovnu v městské památkové zóně.
-
Teplický podnikatel Jaroslav Třešňák zboural ruinu v Mlýnské ulici bez povolení úřadu
Město Teplice nepovolilo zbourání nedostavěné budovy v Mlýnské ulici. Potvrdil to mluvčí teplického magistrátu Robin Röhrich.
-
Na dotace pro začínající podnikatele dá Ústecký kraj letos 8 milionů korun
Ústecký kraj letos rozdělí mezi začínající podnikatele 8 milionů korun. Rozhodli o tom krajští zastupitelé. Jeden žadatel může získat maximálně 200 000 korun.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Neočekávám eskalaci konfliktu směrem k jiným zemím, říká Petráš o povolení střílet na ruské území
-
Rozpočet obsahuje řadu nevyjasněných položek. Když je vláda promítne, nedodrží schodek, říká Klímová
-
‚Bezprecedentní eskalace napětí.‘ Ficovi vadí souhlas USA, aby Ukrajina mohla útočit raketami na Rusko
-
Pracujícího oceňujeme, říká Jurečka o superdávce. ‚Systém je velmi nepřehledný,‘ varuje Hůle