Dluhové poradny na Mostecku a Chomutovsku zaznamenávají zvyšující se počet žádostí o oddlužení u lidí mladších 30 let

18. listopad 2024 08:33

Pomoc s řešením dluhů v posledním půl roce stále častěji vyhledávají mladí lidé. Potvrzují to pracovníci dluhových poraden. Podle organizace Člověk v tísni je v exekuci 14 procent 25letých lidí. Trend zadlužování mladých sledují odborníci už několik let.

„Potřeboval jsem peníze na nábytek do nového bytu. Nakonec jsem si na něj napůjčoval tolik, že jsem to nestíhal splácet,“ líčí 23letý Tomáš Moravec z Mostu.

Neměl na zaplacení nájmu, byt musel opustit, nábytek prodal a nastěhoval se zpátky k rodičům.

Úvěry získával jednoduše – přes mobilní telefon, často u nebankovních institucí. „Byly to v uvozovkách malé částky, třebas 20 000 korun, a bylo jich kolem deseti,“ dodává.

Tomáš má práci a zvažuje podání žádosti o oddlužení. Takových mladých lidí přichází do dluhové poradny Diakonie v Mostě stále víc.

„Letos je množství mladých dlužníků oproti předchozím rokům vyšší zhruba o 20 procent. Řekla bych, že je to i tím, že je dnes tendence, aby měli mladí lidé okamžitě všechno, takže využívají nebankovní půjčky a předpokládají, že časem budou mít příjmový potenciál k tomu, aby to mohli uhradit,“ popisuje pracovnice poradny Václava Pillárová.

Obdobnou zkušenost má i Lucie Pastyříková z dluhové poradny Městských sociálních služeb v Chomutově. „Poslední dobou mi přijde, že tu mám každý den někoho, komu je do 30 let a řeší nějakou dluhovou problematiku,“ shrnuje.

Počet mladých v dluhových poradnách nemusí znamenat zhoršující se situaci

Odborník na zadluženost Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni upozorňuje na dlouhodobý nárůst zadlužení u mladých lidí. „Zatímco mezi 18letými má exekuci pouze zhruba jedno procento lidí, u 25letých už je to přibližně 14 procent. Jde tak o vůbec nejstrmější nárůst předlužení vůbec,“ konstatuje.

Nárůst počtu klientů mladších 30 let v dluhových poradnách ale vnímá pozitivně. „Pokud by nastal trend, že se víc mladých lidí obrací na dluhové poradny s žádostí o pomoc, je to podle mě spíš pozitivní trend – nárůst zájmu nemusí signalizovat zhoršující se situaci, ale odpovědnější přístup,“ vysvětluje Daniel Hůle.

Podle něj v počtu exekucí mladých lidí vedou Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Důvodem je nízká vzdělanost mladých lidí v těchto regionech.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související