Dluhové poradny v Mostě zaznamenaly nižší zájem o oddlužení. V Chomutově naopak přibývají dlužníci
Dluhové poradny v Mostě v Litvínově zaznamenaly nižší zájem lidí, kteří chtějí vyřešit své dluhy osobním bankrotem. Podle jejich zaměstnanců teď lidé teď musí zvládat existenční problémy a pětiletý proces oddlužení je pro ně příliš dlouhý. Žádostí o pomoc se zvládnutím dluhů naopak přibylo v Chomutově. Do poradny tam přicházejí lidé, kterým práci nebo živnost vzala pandemie.
„Pět let je v tuto chvíli běh na dlouhou trať – ten horizont je teď hodně vzdálený,“ zdůvodňuje pokles zájmu o oddlužení vedoucí Občanské poradny v Mostě a Litvínově Lada Šůlaková z mostecké Diakonie.
Zároveň podotýká, že samotný proces dluhového poradenství je teď zpomalen hygienickými opatřeními. „Ty lhůty se protahují – probíhá to přes e-maily, dopisy. Ta forma poradenství prochází nějakou proměnou,“ vysvětluje Šůlaková.
Na místo řešení dluhů tak pracovníci občanské poradny podle ní často řeší úplně jinou problematiku. „Řekla bych, že se na nás v tuto chvíli hodně obracejí, pro to, jak se říká, lidské teplo. Skutečně teď potřebují emoční podporu,“ vysvětluje.
Lidem vznikají dluhy kvůli protikoronavirovým opatřením
Na dluhovou poradnu v Chomutově se naopak teď ve větší míře obracejí ti, kterým pandemie vzala práci nebo podnikání – vznikly jim dluhy, které nemají z čeho splácet.
„To spektrum klientů se dá rozdělit na ty, kteří se kvůli té koronavirové krizi dostali do té tíživé situace kvůli výpadkům příjmů nebo ztrátě zaměstnání, kdy nebyli schopni hradit své závazky řádně a včas. Dále jsou to třeba podnikatelé, kterým byla pozastavena činnost kvůli těm koronavirovým opatřením. Řekla bych, že zhruba třetina je těch podnikatelských subjektů a další dvě třetiny tvoří zaměstnanci,“ říká za tamní poradnu Marcela Rajsiglová.
Lidé dluží nejčastěji od půl do jednoho milionu korun – jde o komerční úvěry i o platby sociálního a zdravotního pojištění.
Do problémů se dostávají i lidé, kteří už v insolvenci jsou, ale například tím, že jsou doma s dětmi na ošetřovném, jim klesl příjem a závazky nemohou hradit.
Podle Marcely Rajsiglové je mezi loňským a letošním jarem zásadní rozdíl: „Loni měli lidé ještě závazky z dřívější doby. Za ten rok jim ty závazky vznikly právě kvůli té krizi.“
Nápor dluhové poradny očekávají v létě, kdy by v platnost měla vejít novela insolvenčního zákona, který zkracuje dobu oddlužení z pěti let na tři roky.
Související
-
Občanské poradny na Mostecku a Chomutovsku řeší dluhy i rodinné krize
Na občanské poradny na Mostecku a Chomutovsku se častěji obracejí dlužníci, kteří nezvládají splácet své závazky. Skončil totiž státem nařízený odklad splátek.
-
V České Kamenici na Děčínsku je nová občanskoprávní poradna. Pomůže třeba s dluhy
Nová občanskoprávní poradna sídlí na náměstí Míru v budově bývalé spořitelny, kterou město nedávno za 20 milionů korun nechalo opravit.
-
Občanská a dluhová poradně v Mostě radí kvůli nouzovému stavu klientům po internetu i telefonicky
Místo problémů s dluhy rady ohledně výpovědí. Takové dotazy teď častěji řeší pracovníci občanské a dluhové poradny při Diakonii v Mostě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Proti Rusku neplatí papír, ale reálné záruky jako zbraně, myslí si zmocněnec pro obnovu Ukrajiny
-
Volba Bradáčové jako nástupkyně Stříže by byla logická, prošla s ním celou cestu, hodnotí Němeček
-
Tenisová kauza pokračuje. Dotační úřad posílá na svaz další kontrolu, první skončila sankcí 30 milionů
-
Už jsem byl dvakrát na výslechu. Snaží se mě umlčet, říká Okamura k žádosti policie o jeho vydání